• GENEL ÖZELLİKLER

Araştırmaların ve teknik gereksinimlerin sürekli olarak gelişmesi, ısıl proseslerin daha kontrollü yapılma gereksinimi, fırın tip ve modellerinin oldukça geniş bir yelpaze oluşmasına neden olmuştur. MSE ürettiği tüm modellerde araştırmacı beklentilerini ön planda tutarak, yapılacak ısıl işleme uygun bir çok  tip ve özellikte fırın üretmektedir.

.

Mühendislik hesaplarına göre dizayn edilen fırınlılarımız da, refrakter seçimi fırın kullanım sıcaklığının çok üzerinde yapılmaktadır. Yüksek kalitede üretim sürecinden geçen fırınlarımız, teslimat öncesinde sıcaklık kalibrasyon testi yapılarak siz müşterilerimize teslim edilmektedir.

.

  • ISITICI ELEMANLAR

Kullanılan Isıtıcı elemanla atmosfer koşullarında MSE fırınlarının maksimum sıcaklıkları aşağıdaki gibidir.

.

ısıtıcı elemanlar

.

Şirketimiz, ürettiği fırınlarda uygun sıcaklık koşullarını elde etmek için, yukarıda belirtilen farklı kimyasal yapıya ve üretim yöntemlerine sahip ısıtıcı elemanlardan en optimumunu kullanmaktadır.

.

  • ÖNEMLİ NOTLAR

1— Isıtıcı elemanların bir ömrü vardır ve sürekli üst limitlerde kullanılması, bu ömrü kısaltır. Bu nedenle sürekli olarak bir ısıtıcı elemanı üst limitte kullanmaktansa, bir üst sıcaklığa geçmenizi tavsiye ederiz.

.

2— Mo Si fırınlarının, sürekli olarak 500°C altında kullanımı ısıtıcı elemanların ömrünü kısaltır, eğer kullanmak zorundaysanız, mutlaka bu işlemden sonra yüksek sıcaklıklara çıkınız. (<1300°C)

.

3— Tüm fırınlarımız PID kontrollüdür. PID çok basitçe fırının gücünü oransal olarak kontrol etmektir, koşula göre %0 ile %100 arasında enerji verilmesidir. Bu teknoloji rezistansların ömrünü uzatırken, sıcaklığın stabil kalmasını sağlamaktadır (<2°C). On/Off kontrolde ise aç kapat mantığı ile sisteme hep %100 enerji verilmektedir. Yanı anlık olarak rezistanslar hep maksimum enerjiyle yüklenir. Bu ömür ve sıcaklık stabilitesi açısından dezavantaj sağlamaktadır.

  • SICAKLIK KONTROLÖRLERİ

Isıl süreç boyunca uygulanmak istenilen ısıl rejim, sıcaklık kontrolörler aracılıyla yapılmaktadır. Fırınları kullanıcı isteği doğrultusunda kontrol eden bu akıllı cihazlar, farklı tip ve modellerle bir çok uygulamaya hitap etmektedir.

.

Kontrolör seçiminde önemli olan uygulanmak istenilen ısıl prosestir. Programlanabilir modellerde fırınlar üzerinde standart olarak MSE_AL ya da Honeywell 1020 bulunmaktadır. Diğer ürünler opsiyonel olarak seçilebilir.

.

Kontrolör

Program Sayısı/ Basamak Sayısı

TK4S

1/1

P2001

1/2

P2016

1/16

Honeywell DCP 100

8/16

Honeywell 1020

2/8  1/16

Honeywell UDC2500

1/12

MSE_AL

1/50

.

MSE Furnace belirtilen kontrolörleri  değişen teknoloji ve oluşabilecek gereksinimler  sonucunda özelliği aynı ya da daha iyi olmak koşulu ile  önceden haber vermeksizin değiştirme hakkına sahiptir. Listede yer almayan  farklı kontrolörler müşteri isteği doğrultusunda  takılabilir.

.

ısıtıcı elemanlar-2 mse - sıcaklık kontrolörleri